Ósemki, zwane również zębami mądrości, wyrastają w różnym wieku. Możemy posiadać komplet wszystkich czterech zębów, ale też nie mieć ich wcale.
Ósemki bardzo często są kłopotliwe. Jest wiele wskazań, by usuwać te zęby. Jeżeli jednak są prawidłowo położone i całkowicie wyrznięte, to warto je pozostawić.
Większy problem pojawia się w przypadku zębów zatrzymanych, z których pacjenci często nie zdają sobie sprawy.
Często kształt i rozmiar naszej szczęki oraz żuchwy nie są przystosowane, żeby pojawiły się tam zęby mądrości. Nie ma na nie po prostu miejsca.
Zdarza się również tak, że wyrasta nam tylko jedna ósemka na górze i jedna na dole – wtedy nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Jeżeli mają jednak ząb przeciwstawny, to wówczas biorą aktywny udział w procesie żucia.
Ósemki są gorzej zmineralizowane od pozostałych zębów, przez co istnieje większe ryzyko wystąpienia próchnicy. Dodatkowo ich dalekie usytuowanie nie ułatwia higieny jamy ustnej czy leczenia stomatologicznego.
Na to pytanie najlepiej odpowie lekarz stomatolog. Warto umówić się na wizytę oraz wykonać pantomogram, który m.in. pomoże potwierdzić lub wykluczyć posiadanie zębów zatrzymanych.
Ósemki często są nieprawidłowo położone, mają nieregularny kształt i różnią się liczbą korzeni. Mogą także wykrzywiać sąsiadujące zęby lub je uszkadzać oraz wywoływać ból i stany zapalne. W takich przypadkach należy rozważyć zabieg usunięcia ósemki. Wskazaniami do tego są także: próchnica, zniszczenia tkanek zęba, nawracające stany zapalne oraz zalecenia ortodontyczne.
Zabieg usunięcia ósemki (ekstrakcja zęba) jest podobny jak w przypadku pozostałych zębów trzonowych. Niezbędne jest wcześniejsze wykonanie rentgena. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj trwa krótko i nie ma po nim powikłań. Po usunięciu zęba należy stosować się do zaleceń stomatologa.
Są to w pełni wykształcone zęby, które zatrzymały się w tkance kostnej. Ząb może być częściowo lub całkowicie zatrzymany – wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest otoczony kością.
Zatrzymane zęby uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej oraz są przyczyną zapalenia dziąseł. Mogą także powodować wady zgryzu i wykrzywiać inne zęby.
W takich przypadkach wskazane jest usunięcie zębów zatrzymanych – jest to zabieg bardziej skomplikowany, niż usunięcie całej ósemki czy innego zęba trzonowego.
Usunięcie zęba zatrzymanego zwane jest także dłutowaniem ósemki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa do 45 minut – w zależności od stopnia skomplikowania danego przypadku. Przed zabiegiem pacjent kierowany jest na tomografię komputerową.
W pierwszej kolejności nacinane jest dziąsło, co umożliwia odpowiednie odsłonięcie okolicy, gdzie przeprowadzany jest zabieg. Ząb zazwyczaj dzielony jest na części i dopiero wtedy usuwany. Jedynie w prostych przypadkach jest możliwość pozbycia się go w całości. Po zakończeniu zabiegu rana jest zaszywana.
Szwy usuwane są po siedmiu dniach. Przez ten czas pacjent powinien stosować się do zaleceń stomatologa, który w niektórych przypadkach może przypisać antybiotyk.
Po ustąpieniu znieczulenia mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz obrzęk w okolicy, gdzie przeprowadzony był zabieg.
Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić się na wizytę, możesz skontaktować się z Żagiel Med: