Ministerstwo Zdrowia alarmuje: z powodu chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), każdego roku w Polsce przedwcześnie umiera ponad 60 tysięcy osób. To 14 razy więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych.
W odpowiedzi na te niepokojące dane powstał Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym POChP), który w ramach NFZ realizuje m.in. przychodnia Żagiel Med przy ul. Onyksowej 2 w Lublinie.
Program ma na celu podniesienie świadomości poprzez edukację zdrowotną oraz zmniejszenie wskaźnika zachorowalności i śmiertelności z powodu palenia tytoniu, a także objęcie pacjenta wczesną diagnostyką i opieką specjalistyczną.
Program skierowany jest do osób dorosłych (szczególnie między 40 a 65 rokiem życia), które regularnie palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe i w ciągu ostatnich 36 miesięcy nie miały w ramach programu profilaktyki POChP wykonanych badań spirometrycznych oraz nie zdiagnozowano u nich wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Na pierwszej wizycie lekarz przedstawia założenia programu i przeprowadza wywiad na temat palenia tytoniu i zdrowia pacjenta.
W kolejnym etapie lekarz może skierować na badania diagnostyczne: przedmiotowe (pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi), fizykalne oraz jeżeli pacjent jest palaczem w wieku 40-65 lat i zostanie zakwalifikowany do świadczeń w zakresie profilaktyki POChP to dodatkowo wykonane zostanie badanie spirometryczne (mierzenie pojemność płuc i szybkość wydechu).
W zależności od wyników badań lekarz albo poinformuje pacjenta o skutkach palenia tytoniu albo, jeżeli pacjent zdecyduje się rzucić palenie, skieruje go do placówki, w której będzie mógł wziąć udział w terapii grupowej. Lekarz może również skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, już poza programem.
Palisz tytoń i chcesz skontrolować swoje zdrowie? Skontaktuj się z rejestracją Żagiel Med: 81 44 10 888.
Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie.