OŚRODEK CHIRURGII KRĘGOSŁUPA

Zadzwoń i dowiedz się więcej
81 44 10 888

Operacyjne leczenie kręgosłupa

Discektomia klasyczna to metoda operacyjnego leczenie dyskopatii lędźwiowej, którą wykonujemy w Ośrodku Chirurgii Kręgosłupa Żagiel Med w Lublinie.
Nasi pacjenci mają zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną od momentu kwalifikacji do zabiegu aż do zakończenia całego procesu leczenia.

Discektomia klasyczna

Discektomia klasyczna to operacja, która polega na wykonaniu dużego otwarcia skórnego, odwarstwieniu mięśni przykręgosłupowych oraz usunięciu więzadła żółtego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji następuje częściowe zniesienie łuku kręgu, a następnie usunięcie dysku.

W miejsce usuniętego dysku neurochirurg implantuje międzykręgowy stabilizator, który ma za zadanie przyspieszenie procesu zrostu kostnego. Stabilizator ma wygląd niewielkiej klatki, która wypełniona jest materiałem kościotwórczym.

Po operacji pacjent wymaga od jednego do dwóch dni hospitalizacji. W pierwszej dobie po zabiegu chory jest pionizowany i rozpoczyna się pierwszy etap procesu rehabilitacji. Powrót do pełnej aktywności trwa od jednego do dwóch miesięcy.

Kwalifikacja do operacji kręgosłupa

1 KROK

Wizyta w poradni

Umów się na wizytę do lekarza (tel. 81 44 10 888).

Kwalifikacja do operacji odbywa się podczas spotkania w Ośrodku Chirurgii Kręgosłupa Żagiel Med.

2 KROK

Ocena zdrowia pacjenta

Do oceny pacjenta konieczne jest dostarczenie badania rezonansu magnetycznego (MRI) wybranego odcinka kręgosłupa.

W przypadku przeciwwskazań do MRI (protezy, wszczepy metalowe) niezbędne są badania tomografii komputerowej wysokiej rozdzielczości.

3 KROK

Wybór metody leczenia

Wybór metody leczenia operacyjnego zależy od obrazu klinicznego choroby, stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych widocznych w badaniach obrazowych oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Co to jest dyskopatia lędźwiowa?

Dyskopatia lędźwiowa obejmuje schorzenia krążka międzykręgowego. Często jest to pierwszy etap powstania choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Na dyskopatię chorują ludzie w każdym wieku, jednak szczególnie narażone są osoby między 30 a 55 rokiem życia.

Głównymi objawami dyskopatii są miejscowe dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa – z promieniowaniem do jednej lub obu kończyn (tzw. rwa kulszowa). W skrajnych przypadkach pojawia się niedowład kończyn dolnych i nietrzymanie moczu.

W przypadku nawracających epizodów rwy, wywołanych dużymi wypuklinami oraz luźnymi fragmentami dysku, wypadniętymi do kanału kręgowego, leczenie zachowawcze i rehabilitacyjne jest mało skuteczne.

Dyskopatia dotyczy przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które uciska korzenie nerwowe rdzenia kręgowego – powoduje ich podrażnienie i reakcję bólową.

Siedzący tryb życia, otyłość i urazy powodują, że statystycznie każdy z nas przechodzi co najmniej raz w życiu epizod bólu kręgosłupa.