Nowotwór piersi wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczalny, dlatego profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna. Każda kobieta od 20. roku życia powinna systematycznie (co miesiąc) wykonywać samobadanie piersi, aby nowo wykryty guzek czy zgrubienie mogło być jak najszybciej zdiagnozowane przez lekarza.
Skutecznym badaniem profilaktycznym jest badanie metodą fal ultradźwiękowych, tzw. badanie ultrasonograficzne piersi.
USG jest badaniem bezbolesnym, szczególnie zalecanym u młodych kobiet, u których piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej nieprzeziernej dla promieni RTG.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Jedyne ograniczenie stanowią fizjologiczne procesy w budowie gruczołu sutkowego następujące z wiekiem – przewaga tkanki tłuszczowej w budowie piersi.
U dojrzałych kobiet USG jest stosowane jako badanie uzupełniające po mammografii. Kobiety po 50. roku życia objęte są w Polsce Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, w ramach którego mogą co 2 lata bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne.
Wskazania do badania ultrasonograficznego piersi:
Badanie USG nie wymaga szczególnego przygotowania. Należy pamiętać jednak, że optymalnym okresem do jego wykonania jest I faza cyklu (4-10 dzień). W II fazie cyklu piersi są bardziej tkliwe, ulegają również przebudowie pod wpływem hormonów, mogą pojawiać się zmiany łagodne nieobecne w I fazie.
Nie wskazane jest również stosowanie dezodorantów i innych środków przeciw poceniu w okolice dołów pachowych bezpośrednio przed badaniem USG.
Konieczne jest również dostarczenie poprzednich wyników badań (mammografii, USG , biopsji), jeżeli takie były wykonywane.
Redakcja merytoryczna artykułu: lek. med. Agnieszka Brodzik