Co powinno jeść dziecko z cukrzycą na drugie śniadanie? Specjalnie zbilansowane posiłki. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi przepisami, które mogą być alternatywą dla zwykłych kanapek, a drugie śniadanie może stać się kulinarną ucztą, dzięki niebanalnym połączeniom.
Przepisy mogą stać się również inspiracją do przygotowania drugiego śniadania do pracy dla dorosłych chorych na cukrzycę. Smacznego!
Zmiksuj ze sobą wszystkie składniki na gładki mus.
Bułkę przekrój na pół, skrop wewnętrzną stronę oliwą z oliwek, posmaruj dżemem żurawinowym, ułóż ser, rukolę.
Banana zmiksuj za pomocą blendera na gładką masę lub rozmiażdż widelcem. Dodaj pokruszone płatki migdałowe i pozostałe składniki – dokładnie wymieszaj. Z powstałej masy formuj małe płaskie ciasteczka i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym do 150 stopni piekarniku przez 25 minut. Odstaw do wystygnięcia.
Kaszę opłucz pod bieżącą wodą, na przemian ciepłą i zimną, wyeliminuje to goryczkowy smak kaszy, wsyp do wrzątku i gotuj przez ok 5 min na małym ogniu, następnie odstaw do wchłonięcia pozostałego płynu. Po przestudzeniu dodaj pozostałe składniki i zmiksuj na gładką masę. Smaż z obu stron na suchej patelni.
Dynię obierz, pokrój w kostkę, ułóż na papierze do pieczenia i piecz przez 25 minut w nagrzanym do 200 stopni piekarniku. Ostudź, zmiksuj na gładki mus. (Można wykorzystać całą dynię – pozostałą część zamknąć w słoiki i zapasteryzować lub zamrozić).
Pomarańczę dokładnie umyj, zetrzyj skórkę (łyżeczkę), wyciśnij z niej sok.
Mus z dyni włóż do garnka, dodaj wodę, mleko i zagotuj, następnie dodaj przyprawy, pomarańczę – skórkę i sok.
Zdejmij z ognia dodaj miód, energicznie mieszając stopniowo dosypuj mielony len. Przełóż do pucharków i odstaw do lodówki.
Truskawki zmiksuj, wlej na wierzch budyniu.
Mleko kokosowe wymieszaj z wodą, połową łyżeczki miodu, dodaj nasiona chia i energicznie wymieszaj – odstaw do napęcznienia, od czasu do czasu wymieszaj trzepaczką. Gruszkę obierz, pokrój w kostkę. Do garnuszka dodaj wodę – wrzuć goździki i gotuj przez 5 minut, następnie dodaj gruszkę, cynamon, sok z cytryny i praż aż będzie miękkie, zdejmij z ognia, jeżeli potrzeba osłodź miodem. Ułóż w pucharkach prażona chia – gruszka – chia – gruszka.
Suche składniki: mąkę, płatki, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, sól, cukier wsyp do miski i wymieszaj. W oddzielnym naczyniu wymieszaj składniki mokre: roztrzepane jajko, mleko, mus jabłkowy, olej, pokrojone w kostkę jabłka. Połącz zawartość obu naczyń, mieszając krótko. Formę do muffinek wyłóż papilotkami. Nałóż do nich ciasto do 3/4 wysokości foremki lub odrobinę więcej. Piecz w temperaturze 190ºC przez około 25 minut. Zamiast babeczek można upiec ciasto w tortownicy.
Zmiksuj ze sobą wszystkie składniki do uzyskania gładkiej masy.
Przekrój bułkę na pół, obie części posmaruj masłem orzechowym, pokrój banan i kiwi w plasterki i przełóż nimi bułkę.
Siemię lniane zalej 4 łyżkami wrzątku – wymieszaj i odstaw na 5 minut, po tym czasie dodaj pozostałe składniki i zmiksuj za pomocą blendera na gładką masę do uzyskania konsystencji ciasta naleśnikowego. Nasmaruj patelnię masłem i smaż naleśniki na złoty kolor z obu stron na niewielkim ogniu.