Włosy są bardzo istotnym elementem naszego wyglądu zewnętrznego. Nikogo nie dziwi fakt, że ich utrata może stanowić problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Warto pamiętać, że włosy nie rosną w sposób stały. Każdy mieszek włosowy, niezależnie od innych sąsiadujących z nim, regularnie przechodzi fazę wzrostu (tzw. anagen), następnie krótką fazę zahamowania wzrostu włosa (katagen), aż po tzw. okres spoczynku (telogen), na końcu którego włos wypada. Szacuje się, że dziennie tracimy ok. 100 włosów.
Zdarzają się sytuacje, że wypadanie włosów jest bardziej nasilone. Pacjenci znajdują wówczas dużą ilość włosów na poduszce, zauważają zwiększoną ich ilość podczas czesania lub mycia. W takiej sytuacji trudno zachować spokój. Często w obawie przed wyłysieniem pacjenci ograniczają lub całkiem zaprzestają dbania o nie.
Żeby powstrzymać wypadanie włosów, należy przede wszystkim poznać przyczynę prowadzącą do ich utraty. W tym celu najlepiej udać się do dermatologa.
Często przyczyną gwałtownej utraty włosów jest tzw. łysienie telogenowe. Na szczęście w większości przypadków taka utrata włosów jest odwracalna.
Aby właściwie rozpoznać łysienie telogenowe, lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy z pacjentem. Podczas wywiadu specjalista zadaje pytania, między innymi o stosowaną dietę, przyjmowane leki, przebyte choroby czy operacje. Następnie bada skórę głowy oraz wykonuje badanie samych włosów.
Trichogram jest jednym z najważniejszych badań ułatwiających rozpoznanie łysienia telogenowego. Podczas badania lekarz pobiera około 100 włosów z wybranych okolic na skórze owłosionej głowy. Następnie pobrane włosy ogląda pod mikroskopem w odpowiednim powiększeniu.
W przypadku stwierdzenia istotnie zwiększonego odsetka włosów telogenowych, rozpoznanie łysienia telogenowego jest proste. W celu wykluczenia innych przyczyn utraty włosów, w tym łysienia plackowatego, łysienia androgenowego czy łysienia bliznowaciejącego, wykonuje się trichoskopię.
W czasie badania ocenia się przede wszystkim stan korzeni włosów, popularnie nazywanych cebulkami. Dzięki temu możliwe jest między innymi określenie odsetka włosów anagenowych oraz telogenowych. Czasami obserwuje się obecność nieprawidłowych włosów.
Podczas badania mikroskopowego włosów zwraca się również uwagę na łodygi włosa, oceniając między innymi ich strukturę czy średnicę. Takie badanie umożliwia wykrycie różnych wad łodygi włosa, które prowadzą np. do zwiększonej ich łamliwości. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia pacjenta. Zdarza się bowiem, że zwiększona ilość włosów (np. na ubraniu) w rzeczywistości nie jest spowodowana łysieniem, lecz ich łamliwością.
Warto jednak pamiętać, że trichogram wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed badaniem nie powinno się myć włosów przez minimum 3-5 dni. Dodatkowo, w tym okresie nie powinno się także kręcić lub tapirować włosów. W ten sposób unika się zafałszowania wyników.
W określonych przypadkach wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych, między innymi: morfologii, poziomu żelaza, ferrytyny, hormonów tarczycy oraz przeciwciał przeciwtarczycowych. Czasami konieczna jest również ocena poziomu niektórych witamin czy mikroelementów, ponieważ wypadanie włosów może być objawem nie tylko chorób tarczycy, anemii, zaburzeń hormonalnych, ale także niedoborów mikroelementów czy witamin.
Po rozpoznaniu łysienia telogenowego, w oparciu o uzyskane wyniki badań laboratoryjnych oraz dane z wywiadu, ustalane jest odpowiednie leczenie, indywidualnie dostosowane do potrzeb chorego.
Warto pamiętać, że prawidłowa diagnoza daje dużą szansę na szybkie zahamowanie wypadania włosów, pozwala również uniknąć często kosztownego leczenia na własną rękę.
Źródła: