Pełne i wyraźnie zarysowane usta uważane są za jeden z ważniejszych atrybutów kobiecej urody, który nadaje twarzy atrakcyjny, zmysłowy wygląd.
Za „idealne” usta uważa się te z widocznie zaznaczonym na górnej wardze tzw. łukiem kupidyna i proporcją pomiędzy górną a dolną wargą wynoszącą 1:1,618 (górna warga jest cieńsza niż dolna).
Każda epoka ma swoje wzorce urody, a współcześnie za kanon pięknego wykroju warg uważa się usta m.in. Marilyn Monroe, Scarlett Johansson, Angelina Jolie, Christina Hendricks czy Michelle Keegan. Jednak bardzo rzadko otrzymujemy w darze od natury tak piękne wargi – zazwyczaj są wąskie, spłaszczone, o odmiennej proporcji czy też asymetryczne.
Patrząc w lustro czy analizując fotografie, czujemy, że z naszymi ustami jest coś nie tak i np. przez wąskie, zaciśnięty usta nasza twarz przybiera wyraz zagniewany lub zacięty. Pierwszym odruchem jest wizyta w gabinecie medycyny estetycznej. Jeśli problem jest tylko w braku objętości warg, to podanie przez doświadczonego lekarza odpowiedniej ilości dobrego preparatu wypełniacza może być pomocne, ale tylko na jakiś czas.
Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach wypełniacz nie jest dobrym rozwiązaniem, bo problemem jest specyficzna budowa anatomiczna okolicy ust, np. długa warga, deficyt czerwieni wargowej, opadające kąciki ust czy znaczna asymetria wargi. Wówczas warto rozważyć możliwości, które w tym zakresie proponuje chirurgia plastyczna.
Znanych jest wiele metod operacyjnych, które korygują kształt i objętość ust oraz inne zaburzenia tej okolicy.
Najbardziej znane techniki zabiegowe to grupa operacji podnoszących (liftingujących) usta.
Polega na wycięciu bezpośrednio pod nosem paska skóry w kształcie rogów byka, co powoduje podniesienie i lekkie wywinięcie górnej wargi oraz sprawia wrażenie zwiększenia jej objętości, a także pozwala na ukazywanie zębów przy uśmiechu.
Polega na wycięciu fragmentu skóry w kształcie skrzydeł mewy (stąd nazwa) bezpośrednio nad czerwienią wargi górnej, co umożliwia zmianę wykroju ust i powiększa widoczną część czerwieni wargi górnej. W podobny sposób można zwiększyć powierzchnię wargi dolnej.
Operacja stosowana przy opadających, niewidocznych kącikach ust. Polega na wycięciu bezpośrednio ponad czerwienią wargi górnej fragmentów skóry, co umożliwia uwidocznienie kącików ust.
Zabieg polegający na pobraniu niewielkiej ilości tłuszczowej np. z fałdu brzusznego, a następnie po jej odwirowaniu lub dekantacji, przeszczepieniu zazwyczaj do obu warg (górnej i dolnej) własnej tkanki tłuszczowej.
Ta metoda ma przewagę nad fabrycznymi wypełnieniami – oprócz trwałego uzupełnienia objętości (znaczna jej część pozostaje w miejscu podania do końca życia), zawarte w niej komórki macierzyste znacznie odmładzają ciało w miejscu podania.
Korium to skóra pozbawiona naskórka. Operacja polega na pobraniu niewielkiego paska skóry (może być np. stara blizna lub fragment skóry uzyskany przy liftingu ust), pozbawieniu jej naskórka, a następnie wprowadzeniu do tunelu wytworzonego w wardze górnej lub dolnej. Ten fragment skóry „wgaja się” i jest dobrą, naturalną alternatywą dla sztucznych materiałów wprowadzanych do warg.
Technika polega na wytworzeniu w ukrytej w przedsionku jamy ustnej wargi górnej lub dolnej płata śluzówkowego w formie litery „V”, wysunięcia go do przodu i wszyciu (litera „Y”), przez co uzyskuje się zwiększenie objętości środkowej części wargi górnej lub dolnej.
Opisane powyżej techniki można łączyć, np. przeszczep koriowy z bezpośrednim liftingiem ust lub przeszczep tłuszczu z bull horn lip lift, dzięki czemu uzyskuje się znaczne wzmocnienie efektu operacji.
Kluczem do udanego zabiegu jest przede wszystkim prawidłowa ocena warunków anatomicznych pacjenta i dobranie najlepszej w danej sytuacji techniki operacyjnej, a to może odbyć się jedynie podczas konsultacji z doświadczonym specjalistą chirurgii plastycznej.
Współpraca merytoryczna:
dr n. med. Maciej Kuczyński
specjalista chirurgii plastycznej