Operacje plastyczne stały się popularne głównie dzięki znanym ludziom ze świata show-biznesu. Jednak takie zabiegi są dostępne nie tylko dla gwiazd. Plastyka poszczególnych partii ciała nie zawsze wiąże się z kaprysem i chęcią podążania za modą. Często głównym celem jest poprawa stanu zdrowia – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Jednymi z operacji plastycznych są te z zakresu plastyki uszu. Pacjenci decydują się na poprawę płatów usznych oraz odstających małżowin. Sprawdzamy, na czym polegają poszczególne zabiegi.
Plastyka płatów usznych wykonywana jest u osób z deformacjami (mogą być wrodzone lub nabyte na przykład w wyniku uszkodzenia czy rozerwania przez kolczyki).
Operację przeprowadza się także u osób ze zbyt dużymi płatami usznymi. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe.
Operację wykonuje się w pozycji horyzontalnej, chory leży na plecach. Po przygotowaniu pola operacyjnego, czyli rysunków linii, wykonywane jest cięcie w wyznaczonych miejscach płatka ucha. Wycinany jest nadmiar płatka ucha lub wykonywana jest korekta zniekształcenia. Operacja kończy się założeniem pierwotnych szwów i opatrunku na rany.
Zmiany u pacjenta widoczne są zaraz po zakończeniu zabiegu, jednak na ostateczne efekty trzeba poczekać około 6 miesięcy.
Plastyka odstających uszu pozwala na rekonstrukcję prawidłowego kształtu oraz położenia małżowiny. Podczas operacji chirurg wykonuje cięcie eliptyczne w wyznaczonych miejscach na skórze, z tyłu małżowiny usznej. Następnie wypreparowuje się i usuwa nadmiar skóry. Wykonywane są nacięcia na chrząstce małżowiny usznej, a następnie zakładane są szwy, które powodują wytworzenie naturalnego pofałdowania małżowiny usznej, jakim jest grobelka. Kolejny etap to doszycie odstającej muszli małżowiny do okolicy zausznej, dzięki czemu zostaje zmniejszony kąt nachylenia, czyli odstawania ucha.
Operacja kończy się założeniem szwów oraz opatrunków. Po kilku dniach ustępuje pooperacyjny obrzęk tkanek, a ich struktura ulega przebudowie. Powoli zanika również linia cięcia.
Zabieg przeprowadzany jest u pacjentów, którzy mają nieprawidłową wielkość, kształt lub odstającą małżowinę ucha.