Obecnie jest to najbardziej skuteczne badanie prostaty. Wizualizacja 3D każdego miejsca biopsji do minimum ogranicza przeoczenie zmiany nowotworowej oraz konieczność ponownego wykonywania badania.
Do biopsji fuzyjnej prostaty w Żagiel Med wykorzystujemy najnowocześniejszy system Koelis Trinity, który pozwala uzyskać wyniki badania w technologii 3D. Jest to możliwe dzięki fuzji obrazów w czasie rzeczywistym: wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego mpMRI i ultrasonograficznego TRUS, czyli badania USG.
– Otrzymany obraz eliminuje ewentualne deformacje, które mógłby wywołać ruch tkanek miękkich podczas jednoczesnego wykonywania rezonansu i zabiegu biopsji – mówi lek. med. Mateusz Mokrzyś, urolog ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.
Badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Do odbytnicy pacjenta lekarz wprowadza żel znieczulający, a następnie głowicę do badania USG.
Obraz rezonansu (który należy wykonać wcześniej) przenoszony jest w czasie rzeczywistym do aparatu USG (fuzja obrazów), dzięki czemu lekarz za pomocą igły biopsyjnej może precyzyjnie pobrać wycinki z całego obszaru prostaty – zazwyczaj jest ich minimum 12.
– Badanie pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc i trafić w najmniejsze ogniska nowotworowe o rozmiarze 2-3 mm – wyjaśnia lek. med. Mateusz Mokrzyś. – Pobrane wycinki tkanki oddawane są do analizy histopatologicznej.
Całkowity czas pobytu pacjenta w szpitalu to około 2,5 godziny.
Biopsja fuzyjna prostaty zalecana jest mężczyznom, u których:
Na etapie kwalifikacji do biopsji fuzyjnej prostaty pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich chorobach i lekach, które przyjmuje (przede wszystkim tych obniżających krzepliwość krwi), ewentualnym uczuleniu na leki, wszczepionym rozruszniku lub zastawkach.
W dniu badania należy zgłosić się do szpitala na czczo. Zalecane jest wypróżnienie się oraz przyjęcie leku o działaniu przeciwbakteryjnym, który przypisał lekarz prowadzący. Pacjent powinien mieć ze sobą aktualne wyniki badań (morfologia krwi, analiza moczu, APTT).
– Pacjenci po badaniu mogą zaobserwować lekki ból i pieczenie w cewce moczowej, pojawienie się krwi oraz skrzepów w moczu, nasieniu i kale – wyjaśnia lek. med. Mateusz Mokrzyś. – Są to typowe objawy, które powinny ustąpić samoistnie po około 4 tygodniach od biopsji i nie wymagają pomocy medycznej.
Należy jednak natychmiast skonsultować się z urologiem, jeżeli u pacjenta wystąpiło: