Wysiłkowe nietrzymanie moczu może dotyczyć każdego – zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednak kobiety narażone są na tą dolegliwość znacznie częściej.
Niezależnie od płci, większość chorych wstydzi się mówić o swoim problemie i latami stara się go ignorować.
Nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu z pęcherza moczowego. Ta, przez wiele chorych traktowana jako wstydliwa, przypadłość spowodowana jest uszkodzeniem, w szerokim znaczeniu, tkanki łącznej.
Przekłada się to na niewydolność więzadeł i powięzi miednicy, których celem jest utrzymywanie narządów, w tym cewki moczowej i pęcherza moczowego, w prawidłowym położeniu.
Prowadzić to może do niewydolności aparatu zamykającego pęcherz moczowy. W tej sytuacji wykonywanie codziennych czynności, które wymagają choćby niewielkiego wysiłku, kończy się wyciekiem moczu. Nie jest to jednak przypadłość, z którą trzeba żyć długie lata.
Niezależnie od nasilenia dolegliwości, nie należy lekceważyć objawów nietrzymania moczu i skonsultować się z lekarzem. Po dokładnym zebraniu wywiadu, badaniu ginekologicznym czy urologicznym oraz wykonaniu odpowiednich badań wspólnie z pacjentem ustalony zostanie sposób postępowania.
Leczenie operacyjne jest, jak zawsze, ostatecznością. Decyzję o operacji podejmuje się w sytuacji znacznego nasilenia objawów. Istnieje kilka metod operacyjnych leczenia WNM. Na ich wybór wpływają m.in. wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, prowadzony tryb życia oraz przebyte zabiegi operacyjne.