Stopa to element narządu ruchu przenoszący obciążenia generowane przez nasze ciało na podłoże. Dzięki niezwykłej budowie stopy (liczne kości, mięśnie, ścięgna) możemy chodzić, biegać, wspinać się na palce. Postawa stojąca sprawia, że stale poddajemy nasze stopy przeciążeniom.
Jeśli mamy idealnie zbudowane stopy, z łatwością radzą sobie one ze wszystkimi naszymi wymaganiami.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiają się pytania dotyczące stóp i związanych z nimi dolegliwościami.
Halux to łacińska nazwa pierwszego palca w stopie, czyli palucha. Deformacja, o której popularnie mówimy w ten sposób, to halux valgus, czyli paluch koślawy.
Z powodu pewnej nierównowagi w działaniu mięśni w stopie dochodzi do deformacji polegającej na szpotawym – czyli do środka – ustawieniu pierwszej kości śródstopia i równoczesnym koślawym – czyli do boku – ustawianiu się palucha.
Prawidłowo obciążając stopę stoimy na I i V kości śródstopia oraz na kości piętowej – jeżeli I kość śródstopia „ucieka” przyśrodkowo, to obciążenie przejmuje od niej II kości śródstopia, co objawia się w postaci bolesnych modzeli na podeszwowej stronie stopy. Dodatkowo deformacji mogą ulegać też pozostałe palce, ustawiając się grzbietowo (palce szponiaste).
Zdecydowanie tak. Czynnik genetyczny ma najsilniejszy wpływ na powstawanie tego zniekształcenia. Zdecydowanie deformacja ta częściej występuje u kobiet. Specjalnie narażone są też osoby wiotkie, u których układ więzadeł w stopie łatwo ulega rozciągnięciu. Taka wiotkość towarzyszy kobietom np. w okresie menopauzy.
Dawniej również występowały paluchy koślawe, choć rzadziej się o nich mówiło czy leczyło. Obecnie pacjenci żyją dłużej, mają większe wymagania i nie zgadzają się na istnienie deformacji, którą dziś można skutecznie leczyć.
Chodzimy w butach, które nie zawsze pozwalają dobrze pracować naszym stopom, dlatego też jeśli zbyt długo utrzymujemy stopę w nienaturalnej pozycji, możemy „dorobić się” utrwalonego zniekształcenia. Zbyt wysokie obcasy, wąskie przody ściskające stopę nie są dla nas dobre.
Należy obalić mit, że buty na obcasach są niewygodne, niezdrowe, a buty płaskie wygodne. Każda stopa jest inna i należy dobrać but do stopy, a nie na odwrót. Może się okazać, że pacjentka w 5 cm obcasach czuje się świetnie, a w butach na płaskim obcasie przeżywa katusze spowodowane skróceniem ścięgna piętowego, ponieważ całe życie chodziła na obcasach.
Ważne jest, aby umożliwiać pracę mięśni stóp, dobrze dobierać obuwie, starać się chodzić przynajmniej w domu jakiś czas boso. Warto też pamiętać, że stopy najlepiej odpoczywają w elewacji, czyli uniesione. „Amerykański styl” siedzenia jest więc dla naszych stóp zbawienny.
W czasie badań okresowych lekarze rodzinni sprawdzają narząd ruchu naszych dzieci, ale nie ma niestety żadnego programu, który zapewniłby ocenę każdego dziecka przez ortopedę. A właśnie wykrycie niewielkich odchyleń od normy u dzieci i szybka reakcja mogłyby zapobiec rozwinięciu się w późniejszym okresie dużych deformacji.
Wszystko zależy od stopnia deformacji. We wczesnym okresie można stosować zabiegi fizykalne, aby zmniejszyć ból i obrzęk stopy. Czasem również pomocne są wkładki do obuwia czy ortezy zakładane na noc. Należy jednać unikać wkładek zakładanych między I i II palec, ponieważ po usunięciu wkładki deformacja jeszcze się pogłębia.
Jeśli deformacja jest duża, daje dolegliwości bólowe lub uniemożliwia dobór obuwia, należy rozważyć leczenie operacyjne. W mniejszych deformacjach stosuje się zabiegi na tkankach miękkich – należy jednak mieć na uwadze, że deformacja jest dynamiczna i może postępować dalej, choć nieco wolniej.
Bardziej radykalne postępowanie to leczenie operacyjne połączone z osteotomią, czyli przecięciem kości (śródstopia, paliczka) i ustawienie jej w pożądanej pozycji, a następnie zespolenie. Dzięki zmianie mechaniki stopy, zabieg ten daje szansę na utrzymanie skorygowanego kształtu stopy.
Po zabiegu z osteotomią pacjent przez 6 tygodni chodzi w tzw. ortezie – dzięki niej nie obciąża przodostopia i kość może się wygoić. Następnie uczy się chodzić na „nowej” stopie, po kolejnych 2 tygodniach może ją w pełni obciążać.
Współpraca merytoryczna:
dr n. med. Alina Blacha
specjalista ortopedii i traumatologii