Blizny potrądzikowe to wgłębienia i nierówności, które powstają w wyniku uszkodzenia skóry właściwej. W przypadku zbyt dużych zmian tkanka łączna włóknista goi się nieprawidłowo i nie jest w stanie całkowicie dobudować ubytków. Dodatkowo wraz z wiekiem skóra ma coraz mniej kolagenu, przez co blizny stają się jeszcze bardziej widoczne.
Blizny potrądzikowe powstają nie tylko na skórze twarzy, ale również klatki piersiowej, pleców, ramion, a niekiedy pośladków. Najczęściej przyczynami ich po wstawania są nieodpowiednia pielęgnacja i błędy, które popełniają osoby zmagające się z przewlekłym trądzikiem (m.in. samodzielne wyciskanie zaskórników i zmian ropnych).
Jeżeli blizny po trądziku są „młode”, to warto skorzystać z pomocy dermatologa, który dobierze odpowiednie preparaty do leczenia powstałych zmian skórnych. W przypadku dużych, wieloletnich blizn oraz przebarwień skutecznym rozwiązaniem mogą być zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, m.in. terapia laserem Fraxel re:pair.
– Ten frakcyjny laser ablacyjny wykorzystywany jest do zabiegów małoinwazyjnych. Pozwala usunąć zwiotczałe tkanki, wpływając na ogólne ujędrnienie skóry podobnie jak tradycyjny laser do głębokiej ablacji – tłumaczy lek. med. Maciej Kuczyński, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej ze szpitala Żagiel Med w Lublinie. – Różnica polega jednak na większym komforcie pacjentek i pacjentów, ponieważ zabiegi z użyciem lasera Fraxel re:pair są mniej bolesne, krótszy jest czas rekonwalescencji po terapii, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ograniczone do minimum – dodaje lek. med. Kuczyński.
Likwidacja blizn potrądzikowych lub ich spłycenie przy użyciu lasera Fraxel re:pair są dobrze tolerowane przez pacjentki i pacjentów. Zaawansowany system aplikacji wykorzystany w tej technologii pomaga leczyć 4-krotnie szybciej oraz w bardziej równomierny sposób niż jakikolwiek inny ablacyjny laser frakcyjny.
– W praktyce wygląda to tak, że w obrębie skóry, która uległa ablacji do głębokości 1,6 mm, aplikowana jest energia w postaci mikroskopijnych punktów, prowadzących do powstawania kolumn tkanki – mówi lek. med. Maciej Kuczyński. – Laser pobudza odnowę i przebudowę naskórka, dzięki czemu następuje wyrównanie powierzchni skóry oraz zatarcie konturów blizn – dodaje lek. med. Kuczyński.
Zabieg trwa około 30 minut i poprzedzony jest nałożeniem pacjentce lub pacjentowi maści znieczulającej. Przed rozpoczęciem leczenia niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Do regeneracji naskórka dochodzi już w 2. dobie po zabiegu, a powrót do pełnej aktywności możliwy jest po 5 dniach. Efekty są trwałe i można zaobserwować je po około tygodniu.