Doskonale wiemy, skąd biorą się przebarwienia. Istnieje wiele metod na ich wybielenie. Jedną z nich jest użycie nakładek z substancją wybielającą.
Zastosowanie ich jest metodą precyzyjną i daje oczekiwane efekty. Wykonane szyny są idealnie dopasowane, dzięki czemu żel wybielający dociera do każdej szczeliny.
Sam proces odbywa się w domu pacjenta. Szyny z żelem wybielającym są bardzo wygodne, dzięki czemu można wybielać zęby podczas snu, w domu lub w pracy.
Przy pierwszej wizycie lekarz stomatolog ustala wraz z pacjentem stopień intensywności wybielania poprzez zastosowanie odpowiednio nasyconego żelu wybielającego.
Po odebraniu przez pacjenta gotowej nakładki i akcesoriów wybielających (dzieje się to zazwyczaj podczas drugiej wizyty u stomatologa), pacjent otrzymuje gotowy instruktaż przeprowadzenia wybielania. Jest to niezwykle istotne, gdyż nieumiejętne wybielanie może narazić szkliwo oraz dziąsła na podrażnienie.
Różnica w wybielaniu jest widoczna już po dwóch aplikacjach.
Szyny są przydatne do użycia nawet po roku od ich zastosowania. Wystarczy dokupić preparat do aplikacji i ponownie zastosować wybielanie w celu utrzymania efektu na dłużej. W przypadku, jeżeli efekt przestaje się utrzymywać, należy zastosować nakładki na jedną lub dwie noce. Po takim czasie uśmiech powinien powrócić do pięknego koloru bieli.
Niezależnie od sytuacji, wszystko należy wykonywać po konsultacji z lekarzem stomatologiem. Samowolne stosowanie szyn może nieść za sobą wiele negatywnych skutków. To samo dotyczy pasków i żeli wybielających, dostępnych na półkach pobliskich sklepów. Niektóre preparaty mogą powodować uczucie nadwrażliwości zębów i podrażnienia dziąseł.
Przystąpienie do zabiegu poprzedza dokładne zbadanie stanu zębów i dziąseł pacjenta. Jeżeli istnieje potrzeba, należy najpierw wymienić stare, nieszczelne wypełnienia oraz usunąć kamień nazębny, a także zlikwidować ubytki próchnicowe.
W sytuacji, gdy stan uzębienia wymaga naprawy protetycznej, wykonuje się odbudowy czasowe, ponieważ uzupełnienia protetyczne, tj. korony i mosty, nie ulegają wybieleniu. Po około dwóch tygodniach od zakończenia rozjaśniania zębów można wymienić tymczasowe rozwiązania na, dostosowane kolorystycznie, właściwe prace protetyczne.
Przed nałożeniem nakładek dokładnie myjemy zęby. Na dno nakładki, w miejscu każdego zęba (najlepiej na jego zewnętrzną powierzchnię), należy nałożyć porcję preparatu wielkości ziarnka pieprzu (2-3 mm). Nadmiar żelu natychmiast usuwamy, aby nie podrażnić dziąseł.
Po skończonym wybielaniu dokładnie płuczemy zęby ciepłą wodą i po około 20 minutach szczotkujemy je ponownie. Zdjęte nakładki również myjemy letnią wodą. Ważne, aby nie był to wrzątek, gdyż może on zniekształcić nakładkę.
Wybielanie jest efektem permanentnym, lecz wiele zależy od naszych nawyków żywieniowych. Wybielone zęby utrzymują swój kolor minimum 6 miesięcy (w zależności od stosowanej diety).
Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, należy unikać spożywania pokarmów i napojów przebarwiających szkliwo takich, jak: buraki, jagody, czerwone wino, mocna kawa i herbata, a także palenia papierosów – przez co najmniej 2 tygodnie.
Ponadto, bezpośrednio po zabiegu należy również unikać spożywania kwaśnych, gorących oraz bardzo zimnych pokarmów ze względu na ryzyko pojawienia się przejściowej nadwrażliwości zębów.
Konieczne są również wizyty kontrolne, na których lekarz stomatolog oceni postęp wybielania, a w razie konieczności zwiększy lub zmniejszy dawkę stężenia substancji wybielających w zastosowanym preparacie. Nie trzeba nikomu przypominać również o codziennej higienie jamy ustnej.
Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić się na konsultację ze specjalistą, możesz skontaktować się z prywatnym szpitalem Żagiel Med:
tel. 81 44 10 888 | e-mail: info@zagielmed.pl