Działające w naszej przychodni programy lekowe skierowane są do pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą oraz zmagających się ze spastycznością.
W trakcie kwalifikacji do programu lekowego B.133 (migrena przewlekła) pacjent ma obowiązek przedstawienia dzienniczka bólów głowy prowadzonego przez co najmniej 3 ostatnie miesiące (ból głowy musi występować przynajmniej 15 dni w każdym miesiącu) oraz dokumentacji potwierdzającej minimalnie dwie próby leczenia profilaktycznego migreny przewlekłej lekami o różnym działaniu w określonych dawkach. W celu otrzymania większej ilości informacji zapraszamy na wizytę do neurologa:
Z przyjemnością informujemy, że od kilku miesięcy nasz szpital realizuje leczenie w ramach nowego, zaktualizowanego programu lekowego „B.57 – Leczenie pacjentów ze spastycznością kończyn z użyciem toksyny botulinowej typu A (ICD– 10: I61, I63, I69, G35, G80, G82, G83, T90, T91)” dedykowanego leczeniu spastyczności, która jest objawem towarzyszącym wielu schorzeniom neurologicznym.
Nasilona spastyczność, niezależnie od etiologii, istotnie ogranicza funkcjonowanie i pogarsza jakość życia chorych1,2. Występuje między innymi u pacjentów: po udarze mózgu, po urazach ośrodkowego układu nerwowego, z dziedzicznymi paraplegiami spastycznymi, u dzieci i dorosłych chorujących na dziecięce porażenie mózgowe oraz ze stwardnieniem rozsianym.
Pacjent ze spastycznością może doświadczać: sztywności mięśni, skurczy, ograniczenia zakresu ruchu, trudności z chodzeniem, precyzyjnymi ruchami, mówieniem i połykaniem oraz odczuwaniem bólu. Te objawy mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta i wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Najczęściej chory ze spastycznością potrzebuje stałej opieki osoby trzeciej, leczenia oraz długotrwałej rehabilitacji3.
Leczenie spastyczności o różnej etiologii należy rozpocząć, gdy pojawiają się jej pierwsze objawy i staje się ona dotkliwa dla chorego – sprawia ból, utrudnia codzienne czynności, ogranicza możliwość wykonywania ćwiczeń w trakcie rehabilitacji4. Skutecznym i bezpiecznym leczeniem nasilonej spastyczności są iniekcje do spastycznych mięśni z użyciem toksyny botulinowej5.
Ta metoda terapeutyczna, rekomendowana przez polskich ekspertów5, dostępna jest w naszym szpitalu, finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i w całości bezpłatna dla pacjenta.
Nasz zespół składa się z lekarzy, pielęgniarek i terapeutów – specjalistów w swoich dziedzinach, którzy są zaangażowani w dostarczanie wysokiej jakości opieki medycznej. Nowoczesne podejście do leczenia naszych specjalistów obejmuje również dostęp do takich terapii jak zastosowanie toksyny botulinowej.
Pacjentów i ich rodziny zainteresowanych skorzystaniem z tego programu lekowego zachęcamy do kontaktu z naszym szpitalem, w celu uzyskania dodatkowych informacji oraz umówienia się na konsultację z odpowiednim specjalistą w naszej poradni.
Prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 81 44 10 888.
Referencje: