Czy wiesz, że zaniedbania w obrębie jamy ustnej i próchnica są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi wielu chorób? Nieusuwana płytka nazębna może spowodować trwałe spustoszenie w jamie ustnej, a w rezultacie objąć cały organizm.
Regularne przeglądy stomatologiczne i odpowiednie zabiegi to obowiązkowy zestaw profilaktyczny, aby zachować zdrowe zęby.
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która przylegając do zębów przyczynia się z jednej strony do powstawania ubytków próchnicowych, z drugiej zaś powoduje pojawienie się stanu zapalnego dziąseł. Nieleczony stan zapalny dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, a w tych przypadkach dochodzi do zaniku kości, rozchwiania zębów, a nawet ich utraty.
Gdy gromadzi się kamień, szczotkowanie zębów nie jest wystarczające, by się go pozbyć. Szczoteczka do zębów nie jest także w stanie dokładnie wyczyścić wszystkich zakamarków, w których uwielbiają gromadzić się bakterie. Tylko specjalistyczne zabiegi pozwolą dotrzeć do wszystkich, nawet najdrobniejszych, szczelin i usunąć szkodliwe osady oraz przebarwienia, a tym samym zminimalizować ryzyko powstania chorób.
Pacjenci, którzy przez długie lata chcą się cieszyć pięknymi zębami i świeżym oddechem, powinni powierzyć je specjalistom.
Aby zachować piękny uśmiech, należy zacząć od usunięcia przebarwień, które pochodzą z barwników zawartych w pokarmach oraz napojach. Niechciany osad mogą pozostawić zarówno płukanki do ust zawierające chlorheksydynę, jak i tabletki z żelazem, a nawet antybiotyki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest piaskowanie, czyli zabieg, który pomaga usunąć płytkę nazębną i nieestetyczne przebarwienia za pomocą tzw. piaskarki.
Po zabiegu piaskowania warto wykonać fluoryzację. Jest to zabieg profilaktyczny, który polega na stosowaniu różnych rodzajów preparatów z fluorem. Fluoryzacja skutecznie zapobiega rozwojowi próchnicy.
Przyczyn nieświeżego oddechu, spowodowanego obecnością lotnych związków siarki, należy poszukiwać nie tylko w jamie ustnej, ale również w chorobach ogólnoustrojowych. Dokładną diagnozę pomoże ustalić lekarz stomatolog.
Niestety, prawda jest bolesna. W ponad połowie przypadków skutkiem jest nieumiejętne i niedbałe szczotkowanie zębów. Jednak nie zawsze nieświeży oddech musi oznaczać zaniedbania w higienie jamy ustnej. Nieświeży oddech mogą także powodować zalegające czopy w kryptach migdałków.
Nieświeży oddech może być również objawem źle leczonej cukrzycy, chorób wątroby (np. marskości) i płuc (gruźlicy, grzybicy i guza). Wbrew obiegowej opinii rzadko świadczy o problemach jelitowych i żołądkowych. Często jest to „normalna” jednostka chorobowa, zwana halitosis (cuchnący oddech), która wielu osobom daje się we znaki, a jej efektem są nieudane kontakty biznesowe czy nieodwzajemnione uczucia bliskiej osoby. To tylko niektóre możliwe konsekwencje tej przypadłości.
Normalne jest również to, że nieświeży oddech pojawia się często po przebudzeniu. Jest to tzw. halitosis poranny. Przyczyną jego powstawania jest zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu, co powoduje mnożenie się flory bakteryjnej w jamie ustnej. W takim przypadku nieprzyjemny zapach znika zaraz po umyciu zębów.
Co zrobić, aby nieprzyjemny oddech znikł na dobre? Oprócz stosowania odpowiednich płukanek i szczotki – skrobaczki do języka, warto zastosować skaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Drgania z wysoką częstotliwością sprawiają, że kamień nazębny pęka i odrywa się od powierzchni zęba. Zabieg najlepiej wykonać kilka razy w roku.
Celem kiretażu jest usunięcie złogów nazębnych poddziąsłowych wraz z płytką bakteryjną oraz zeskrobanie martwego cementu korzeniowego z endotoksynami bakteryjnymi. Wykonuje się także wyrównanie poddziąsłowych nawisów wypełnień ułatwiających gromadzenie się bakterii oraz wypolerowanie powierzchni korzeni.
Kiretaż jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest to zabieg zupełnie bezstresowy dla pacjenta. Zdarza się, że po ustąpieniu znieczulenia pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort. Przez kilka dni po zabiegu mogą się pojawić niewielki obrzęk oraz uczucie nadwrażliwości zębów.
Umieszczane są w celu wypełnienia braków pomiędzy zębami. Mosty porcelanowe są zbudowane z koron protetycznych osadzanych na korzeniach lub pozostałościach zębów. Dzięki mostom porcelanowym mamy możliwość odbudowania nawet mnogich braków zębowych. Mosty są często wykorzystywane do zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów.
Przed założeniem mostu należy wykonać szczegółowy przegląd jamy ustnej i diagnostykę zębów. Jeśli zachodzi taka konieczność, najpierw należy wykonać leczenie zębów, na których ma zostać umieszczony most porcelanowy.
Warunkiem umieszczenia mostu jest posiadanie zębów filarowych, na których umieszcza się most.
Wykonywane są w celu rekonstrukcji uszkodzonych zębów. Są estetyczne i zapewniają naturalny wygląd. Służą do całkowitego pokrycia zniszczonego zęba lub jego pozostałości. Korona porcelanowa pomaga zabezpieczyć resztki zęba przed kolejnym uszkodzeniem, by odzyskać piękny uśmiech.
Zadbane korony mogą utrzymać się na stałe, lecz czasem zdarza się, że ulegają one obluzowaniu lub wypadają, dlatego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Ponadto należy regularnie zgłaszać się do dentysty na kontrolę i profesjonalne czyszczenie zębów.
Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych zmian zachodzących w jamie ustnej. Prowadzi to do utraty zębów, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowań. Każdy zakamarek gromadzi wiele niewidzialnych dla oka bakterii, przez które możemy nabawić się poważnych chorób. Musimy mieć świadomość zagrożenia i odwiedzać stomatologa częściej niż tylko w przypadku ostrego zapalenia przyzębia.