Z powodu raka szyjki macicy umiera rocznie około 1 700 kobiet. Ta choroba stanowi blisko 11% wszystkich nowotworów diagnozowanych u kobiet. Bardzo ważne są badania profilaktyczne, które można wykonać w ramach programu NFZ.
Program profilaktyki raka szyjki macicy przygotowany jest dla kobiet w wieku 25-59 lat, które:
Badanie składa się z etapów: podstawowego i pogłębionej diagnostyki.
Na etapie podstawowym pacjentkom POZ Żagiel Med wykonywane jest badanie cytologiczne – pobierany jest materiał do badania, a następnie wysłany do oceny mikroskopowej. Jeżeli wynik jest prawidłowy i nie ma czynników ryzyka, lekarz zaleca ponowne badania po trzech latach. W przypadku kobiet obciążonych czynnikami ryzyka, wskazane jest wykonywanie badań co 12 miesięcy.
Jeżeli konieczna jest weryfikacja wstępnego rozpoznania, pacjentka zostaje skierowana do drugiego etapu programu (pogłębiona diagnostyka).
Pacjentka z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego kierowana jest na dalszą diagnostykę – badanie kolposkopowe, wykonywane w ramach programu.
Jeżeli konieczne jest zweryfikowanie obrazu kolposkopowego, pacjentka ma pobierane celowane wycinki do badania histopatologicznego.
Na tej podstawie podejmowane są decyzje, dotyczące dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego: skierowanie na leczenie lub określenie terminu kolejnego badania cytologicznego.