Im wcześniej uda się rozpoznać problemy z żylakami odbytu, tym większa szansa na wyleczenie ich bez konieczności operacji. Choroba ta uznawana jest za wstydliwą, a pacjenci – mimo tego, że zaobserwowali u siebie objawy – zwlekają z wizytą u lekarza. Zaniedbanie i bagatelizowanie tych dolegliwości często kończy się zabiegiem chirurgicznym. Na szczęście obecnie dostępne są także małoinwazyjne metody – mniej obciążające i bolesne dla pacjenta niż tradycyjne operacje – w tym leczenie hemoroidów laserem.
Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy z nas. Są one naturalną strukturą naczyniową o budowie ciał jamistych, wyglądem przypominającym poduszeczki. Pełniąc funkcję wspomagającą mięśnie zwieracza odbytu, uszczelniają kanał odbytu oraz pomagają kontrolować oddawanie stolca i gazów. Problem z hemoroidami zaczyna się dopiero wtedy, gdy działają nieprawidłowo.
– Kiedy guzki krwawnicze zbytnio rozciągają się i przepełniają krwią, z której nie są w stanie się opróżnić, często dochodzi do stanu zapalnego guzków, jak i tkanek odbytu. Wtedy mówimy o powstaniu choroby hemoroidalnej – tłumaczy lek. med. Remigiusz Żebrowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej ze szpitala Żagiel Med w Lublinie. – Choroba objawia się na różne sposoby – w zależności od stopnia zaawansowania i od tego, czy dotyczy hemoroidów wewnętrznych, czy zewnętrznych przyodbytowych splotów żylnych. Zazwyczaj pacjenci skarżą się na dyskomfort i bóle podczas wypróżniania, którym towarzyszy krwawienie o różnym nasileniu, wypadanie guzków na zewnątrz w czasie parcia. W najbardziej zaawansowanym, 4. stopniu choroby duże guzki wychodzą poza kanał odbytu, bez możliwości ich odprowadzenia – stale pozostają na zewnątrz odbytu – dodaje dr Żebrowski.
Choroby związane z żylakami odbytu pojawiają się przeważnie u osób, które mają siedzącą pracę, czyli przede wszystkim pracowników biurowych, kierowców, kasjerów, telemarketerów itp. Powodem jest również prowadzenie mało aktywnego trybu życia oraz zła dieta – spożywanie zbyt małej ilości błonnika. Hemoroidy ściśle związane są z nieprawidłowym wypróżnianiem (kiedy występują zaparcia lub biegunka). Na chorobę narażone są także osoby otyłe oraz kobiety w zaawansowanej ciąży i po porodach.
W początkowych fazach choroby hemoroidalnej jest jeszcze możliwość leczenia miejscowego za pomocą różnego rodzaju kremów, maści, czopków, leków flebotropowych oraz korekcji diety i stylu życia. Na pozostałych etapach takie metody nie będą już skuteczne, a pacjentom pozostaje leczenie zabiegowe. Obecnie coraz bardziej dostępne są nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia hemoroidów, które pozwalają skutecznie pozbyć się problemu. Jedną z nich jest leczenie laserem.
– Zabieg przeprowadza się głównie w trzeciej, i w wybranych przypadkach, czwartej fazie rozwoju choroby – mówi lek. med. Remigiusz Żebrowski. – Polega on na naświetlaniu guzków krwawniczych światłem lasera wprowadzonym do wnętrza hemoroidu. W ten sposób naczynie, które doprowadza krew, zostaje zamknięte, a guzki w ciągu kilku dni „cofają się”.
Zabieg zapobiega wypadaniu hemoroidów w przyszłości, a całkowity efekt terapeutyczny osiągamy po 6 – 8 tygodniach od zabiegu. Laser umożliwia precyzyjne usunięcie guzków, bez uszkodzeń śluzówki i tkanki mięśniowej zwieracza. Nie ma konieczności cięcia, a co za tym idzie zszywania rany oraz zakładania szwów – tak jak w przypadku tradycyjnych operacji. Zabieg można wykonać w miejscowym znieczuleniu, częściej jednak – ze względu na komfort pacjenta – wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym.
Cały zabieg przebiega bezboleśnie i trwa około 15 – 20 minut. Pacjent nie musi być długotrwale hospitalizowany i może w szybkim czasie wrócić do codziennych aktywności. Metoda ta umożliwia pełną kontrolę nad tkanką, a ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome.
Przed zabiegiem usunięcia żylaków laserem niezbędne jest wykonanie kilku badań. Konieczna jest wizyta w gabinecie chirurga proktologa, gdzie zostanie zdiagnozowany problem i postawione rozpoznanie. Lekarz wykona wziernikowanie odbytu, które jest podstawą kwalifikacji do rodzaju leczenia. Pacjent powinien zgłosić się do szpitala w dniu zabiegu, na wyznaczoną godzinę. Po usunięciu guzków krwawniczych laserem chorzy nie odczuwają bólu, dlatego mogą wrócić do domu, a po niedługim czasie do stałych aktywności.
Hemoroidy to bolesna, uciążliwa i częsta przypadłość. Nie warto się wstydzić i zwlekać z wizytą u lekarza, bo im wcześniej uda się rozpoznać chorobę, tym łatwiej będzie zapobiec dalszemu rozwojowi i całkowicie ją wyleczyć.
Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz umówić się na konsultację ze specjalistą, możesz skontaktować się z prywatnym szpitalem Żagiel Med:
tel. 81 44 10 888 | e-mail: info@zagielmed.pl
Lekarz wykonujący zabieg:
lek. med. Remigiusz Żebrowski
Opinie pacjentów:
Bolesława
Znakomity fachowiec w pełni oddany swojej pracy, a przede wszystkim pacjentom. Operacje przeprowadzone bez komplikacji, to najważniejsze. Dziękuję za pomoc.