Pierwsze miejsce w kategorii lekarz rodzinny zdobyła lek. med. Monika Piłat z liczbą 22 490 głosów. Drugie miejsce zajęła lek. med. Ewa Rudnicka-Drożak z 21 885 głosami. W kategorii najlepszy lekarz specjalista zwyciężyła ginekolog Żagiel Med, dr n. med. Joanna Tkaczuk-Włach z liczbą 39 160 głosów. Natomiast w kategorii najlepszej placówki prywatnej zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce z liczbą 39970 głosów.
27 kwietnia na Zamku Lubelskim odbyła się, już po raz trzeci, uroczysta gala wręczenia statuetek. Lekarze nie kryli radości i wzruszenia podczas ogłaszania wyników i wręczania nagród. Monika Piłat dziękując za tak ogromne wyróżnienie zaznaczyła, że w jej zawodzie stosuje się do trzech zasad, o których mówił Jan Paweł II. Po pierwsze, pacjent powinien być traktowany, jako podmiot, a nie przedmiot leczenia. Należy pozwolić pacjentowi znaleźć sens choroby i cierpienia, a trzecia zasada polega na tym, by mieć dla pacjenta czas i cierpliwość – czytamy na łamach Kuriera Lubelskiego, który był organizatorem plebiscytu.
Joanna Tkaczuk-Włach w swoim przemówieniu podkreślała, że od zawsze chciała być ginekologiem, ponieważ szanuje kobiety i chciałaby im w ten sposób służyć pomocą.
Monika Piłat
Specjalista medycyny rodzinnej Żagiel Med. W latach 1989-1992 studiowała na Akademii Medycznej w Lublinie. Kontynuowała naukę na Akademii Medycznej w Bydgoszczy, którą ukończyła w 1995 roku z pierwszą lokatą. W 2000 roku uzyskała tytuł specjalisty medycyny rodzinnej i od tego czasu pracuje w poradniach POZ. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Przyjmuje zarówno dzieci jak i dorosłych, a najwięcej satysfakcji daje jej praca z najmłodszymi pacjentami.
Ewa Rudnicka-Drożak
Posiada 25 - letnie doświadczenie zawodowe w tym 23 - letnie w pracy w podstawowej opiece zdrowotnej. Wieloletni nauczyciel akademicki – adiunkt Uniwersytetu Medycznego. Autor i współautor ponad 120 publikacji i opracowań naukowych. Uczestnik licznych konferencji, kursów i szkoleń. Członek wielu towarzystw naukowych w tym: wiceprezes lubelskiego oddziału PTZP I MŚ, Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Polskiego Towarzystwa Geriatrii i Gerontologii.
Joanna Tkaczuk-Włach
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. W 2009 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy poświęconej niepłodności męskiej. Jako pracownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie łączy pracę naukową z praktyką kliniczną. Wciąż podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, jako uczestniczka konferencji, kursów i staży szkoleniowych min.: w jednym z czołowych ośrodków leczenia niepłodności - Queen Medical Center Uniwersytet w Nottingham, Wielka Brytania. Główne zainteresowania zawodowe - diagnostyka i leczenie niepłodności oraz zaburzeń miesiączkowania.
Co to znaczy być dobrym lekarzem?
Podczas gali „Lekarz roku 2015” odbyła się również debata z udziałem znanych i lubianych: Beaty Kozidrak, Marka Siudyma, Marka Bukowskiego i innych. Zaproszeni goście dyskutowali na temat oczekiwań i możliwości lekarzy w XXI wieku. Uczestnicy debaty zastanawiali się również, jakie cechy powinien mieć idealny lekarz. Istotą pracy lekarza jest kontakt z ludźmi. Jeśli ktoś za nim nie przepada, to nie powinien wykonywać zawodu lekarza. Liczy się przede wszystkim wiedza, profesjonalizm. Potrzebna jest też ogromna pokora w stosunku do swojej wiedzy i pacjentów – powiedziała prof. Załuska. Natomiast Beata Kozidrak powiedziała, że - dobry lekarz powinien kochać ludzi i swoja pracę, porównując zawód lekarza do swojej profesji stwierdzając, iż wykonywane zawody mają znaczny wpływ na zdrowie człowieka.
Wszyscy obecni na gali laureaci byli bardzo szczęśliwi i nie kryli satysfakcji. Otrzymane wsparcie od pacjentów i czytelników dziennika to dla nich wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy.
Pełna relacja i galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej Kuriera Lubelskiego:
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych.