Łagodny rozrost gruczołu krokowego to nienowotworowe powiększenie prostaty, które może rozwijać się nawet kilka lat. Polega na rozroście i zwiększaniu się masy gruczołu, który coraz silniej zaciska cewkę moczową oraz utrudnia odpływ moczu z pęcherza.
Schorzenie to jest dość powszechne u mężczyzn po 45. roku życia. Szacuje się, że dotyczy 30% pacjentów w wieku 50 lat, 50% 65-latków i 70% 80-latków.
Początkowo objawy są łagodne, ale z czasem nasilają się i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Nie należy ich jednak bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, zatrzymania moczu lub nawracającego zakażenia dróg moczowych.
W przypadku wystąpienia objawów, które mogą sygnalizować łagodny przerost prostaty, konieczna jest wizyta u urologa. Lekarz wykonuje badanie per rectum, które pozwala ocenić wielkość, symetrię oraz konsystencję gruczołu krokowego.
Jeżeli urolog stwierdzi nieprawidłowości, zleca dodatkowo wykonanie badania ogólnego moczu, oznaczenie poziomu PSA z krwi, jak również USG doodbytnicze lub uroflowmetrię.
W przypadku zdiagnozowania łagodnego rozrostu prostaty konieczne może być leczenie operacyjne. W Żagiel Med takie zabiegi wykonujemy nowoczesną, minimalnie inwazyjną metodą enukleacji gruczołu krokowego laserem holmowym – HoLEP.
Zabieg HoLEP wykonywany jest przy pomocy lasera holmowego i należy do małoinwazyjnych, endoskopowych metod. Celem jest zmniejszenie objętości gruczołu krokowego.
Operacja przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym (od pasa w dół) i trwa od 40 do 150 minut.
Urolog wprowadza przez cewkę moczową resektoskop i dzięki zastosowaniu lasera odpreparowuje gruczolaka prostaty. Następnie za pomocą morcelatora dzieli uzyskaną tkankę prostaty na fragmenty, które są łatwe do usunięcia poprzez cewkę moczową.
Podczas zabiegu nie dochodzi do naruszenia zewnętrznej części prostaty i cewki moczowej, dlatego pacjenci szybko przechodzą proces rekonwalescencji i mogą wrócić do codziennych aktywności.
U większości pacjentów przeprowadza się jeden zabieg HoLEP w ciągu całego życia. Prawdopodobieństwo ponownego rozrostu prostaty jest bardzo niskie (0,7% mężczyzn wymaga ponownej operacji do 10 lat od przeprowadzenia zabiegu).
Do zabiegu HoLEP mogą być kwalifikowani pacjenci bez względu na wielkość powiększonego gruczołu krokowego.
Enukelacja prostaty wykonywana jest także u mężczyzn, którzy nie mogą poddać się przezcewkowej resekcji prostaty (TURP), m.in. z powodu przyjmowanych na stałe leków przeciwzakrzepowych.
Bezwzględne wskazania do zastosowania metody HoLEP:
Pozostałe wskazania do zabiegu to:
Zabieg HoLEP można przeprowadzić niezależnie od wielkości prostaty – w odróżnieniu od innych metod endoskopowych.
Inne zalety enukelacji prostaty to:
Ryzyka odnotowane w związku z metodą HoLEP to: wytrysk wsteczny (dopęcherzowy) nasienia – 80-90% pacjentów; zwężenie cewki moczowej – 1,5%; zwężenie szyi pęcherza moczowego – 2%; przetoczenie krwi – 0,1%.
Do zabiegu HoLEP kwalifikuje lekarz urolog na podstawie wyników badań: USG z oceną zalegania po mikcji, biopsji TRUS lub rezonansu magnetycznego, aktualnego oznaczenia PSA oraz uroflowmetrii.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej dodatkowo może być wykonanie badanie per rectum oraz USG przezodbytnicze, które umożliwiają dokładną ocenę wielkości gruczołu krokowego.
Przed operacją odbywa się konsultacja z anestezjologiem oraz przedstawienie wyników badania krwi (grupa krwi, morfologia, glukoza, elektrolity, mocznik, kreatynina, INR, APTT) oraz ogólne moczu i na posiew.
Pacjent może zostać wypisany do domu już w następnej dobie po zabiegu – wtedy usuwany jest również cewnik.
Przez około 3-4 tygodnie po operacji należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Niewskazana jest także sauna oraz jazda na rowerze. Po tym okresie pacjent może powrócić także do aktywności seksualnej. Zabieg nie wpływa negatywnie na osiągnięcie i utrzymanie erekcji, pod warunkiem, że pacjent nie miał wcześniej takiego problemu.
Lekarz wykonujący zabieg:
lek. med. Adrian Abramczyk