Ablacja Echolaserem jest jedną z możliwych metod leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Wykorzystuje energię laserową skupioną w miejscu określonym na podstawie obrazowania USG.
Metoda ta pozwala na redukcję objętości prostaty, nie naruszając przy tym sąsiednich organów oraz nie zaburzając funkcji seksualnych (w tym wytrysku).
Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym i nasiękowym znieczuleniu okolicy krocza. Trwa od 30 do 60 minut – w zależności od wielkości gruczołu krokowego i liczby wprowadzonych włókien.
Lekarz przez ultracienkie igły wprowadza do prostaty włókna światłowodowe. Wszystko odbywa się pod kontrolą USG.
W kolejnym etapie zabiegu przez kilka minut transmitowana jest energia laserowa. Tkanki nagrzewane są aż do powstania obszarów martwicy. W konsekwencji prowadzi to do stopniowego zmniejszania się objętości prostaty i ustąpienia objawów przeszkody w oddawaniu moczu u pacjenta. Oczekiwany efekt osiąga się po kilku tygodniach od zabiegu.
Po zabiegu nie jest potrzebna hospitalizacja – pacjent może od razu wrócić do domu.
Konieczne jest utrzymanie cewnika w pęcherzu moczowym od 7 do 21 dni (należy to do decyzji lekarza prowadzącego i zależy od wielkości prostaty).
Ostateczny efekt leczenia uzyskiwany jest po kilku tygodniach od zabiegu. W celu oceny zmniejszania się objętości prostaty lekarz przeprowadza kontrolne badania USG.
Zabieg wykonywany jest u pacjentów z łagodnym przerostem prostaty (BPH – Benign Prostate Hyperplasia) – w szczególności u osób obciążonych chorobami serca (np. przyjmujących leki przeciwzakrzepowe), uniemożliwiającymi leczenie innymi metodami.
Jest to również zabieg dla pacjentów, którzy chcą uniknąć hospitalizacji oraz naruszania ciągłości cewki moczowej.
Celem zabiegu jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez doprowadzenie do całkowitego ustąpienia lub zmniejszenia miejscowych objawów związanych z uciskiem, który wywierają powiększone płaty prostaty na początkowy odcinek cewki moczowej oraz na dolną część pęcherza moczowego.
Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu medycznego również po leczeniu Echolaserem istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Należą do nich: