Ile razy w mediach lub w Internecie czytałaś, że znana aktorka powiększyła biust, a piosenkarka zmieniła kształt nosa? Właśnie z takimi zabiegami, wykonywanymi dla poprawy samopoczucia, najczęściej kojarzymy chirurgię plastyczną.
Rzeczywiście, część osób decyduje się na operacje plastyczne, żeby pozbyć się kompleksów i poprawić wybrane partie ciała, ale to tylko jedna strona medalu. Jaka jest druga? Chirurgia plastyczna pomaga poprawić stan zdrowia i pozwala na rekonstrukcję bardzo poważnych, nabytych lub wrodzonych, wad ciała.
Każdy zabieg z zakresu plastyki, niezależnie od poziomu skomplikowania, wymaga wcześniejszej konsultacji z chirurgiem. Podczas takiego spotkania pacjent uzyskuje szczegółowe informacje na temat operacji, począwszy od momentu przygotowania, poprzez sposób przeprowadzenia zabiegu aż po zalecenia pooperacyjne.
Z wiekiem skóra powiek traci elastyczność i staje się bardziej wiotka. Jest to zazwyczaj problem natury estetycznej. Może zdarzyć się i tak, że powieka górna tak mocno zasłania źrenicę, że przeszkadza we właściwym widzeniu, co utrudnia pracę, prowadzenie samochodu i wykonywanie codziennych czynności.
W takich sytuacjach rozwiązaniem może być plastyka powiek górnych. Zabieg trwa około godziny i polega na wycięciu nadmiaru skóry w miejscu zgięcia powieki. Jeżeli naszym problemem są tzw. worki pod oczami, to lekarz może zaproponować korekcję powiek dolnych.
Popularne zabiegi z obszaru twarzy to także plastyka płatów usznych i odstających małżowin. Pierwszy z nich wykonywany jest u osób ze zbyt dużymi płatami usznymi oraz z deformacjami (wrodzonymi lub nabytymi, np. w wyniku uszkodzenia czy rozerwania przez kolczyki). Plastyka odstających uszu pozwala natomiast na rekonstrukcję prawidłowego kształtu oraz położenia małżowiny.
Chirurgia plastyczna oferuje wiele rozwiązań i metod operacyjnych piersi, które pomagają w trudnych sytuacjach zdrowotnych, ale również wykonywane są na życzenie pacjentek w celu pozbycia się kompleksów.
Kobiety po okresie ciąży i karmienia coraz częściej decydują się na operację powstałego polaktacyjnego zaniku piersi.
Zabieg umożliwia ukształtowanie oraz uniesienie zbyt wiotkiego i opadniętego biustu. Można połączyć go z operacją powiększenia piersi.
W przypadku zbyt dużego i ciążącego biustu możliwe jest wykonanie redukcji piersi. Chirurg usuwa nadmiar tkanek piersi (tłuszczu, tkanki gruczołowej i skóry), co pozwala osiągnąć pożądany rozmiar.
Wśród zabiegów z zakresu plastyki piersi jest także zmniejszenie otoczek sutkowych. Na taką operację decydują się osoby z nadmiernie rozrośniętą otoczką brodawki sutkowej (gdy jej szerokość przekracza 5 cm) – wrodzoną lub nabytą po okresie laktacji i karmienia piersią.
U pacjentek z ubytkiem tkanek piersi, asymetrią oraz po operacjach amputacji biustu możliwe jest wykonanie zabiegu, który pozwala odbudować naturalny kształt piersi.
Zabieg znany jest także jako abdominoplastyka. Polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z podbrzusza oraz wzmocnieniu napięcia powięzi i mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej.
Operacja pozwala uzyskać ładniejszą sylwetkę ciała z bardziej napiętym, płaskim brzuchem i lepiej zaznaczoną talią. Podczas operacji chirurg może także zmienić kształt i położenie pępka, jak również wykonać plastykę przepukliny brzusznej.
Obwisłe powłoki ramiom, tzw. motylki, mogą się pojawić m.in. po zrzuceniu wagi, przy nadmiernym rozciąganiu skóry w wyniku ciąży lub przyrostu wagi. W takiej sytuacji możliwe jest wykonanie zabiegu plastyki powłok ramion, podczas którego chirurg usuwa nadmierny fałd skórno-tłuszczowy, znajdujący się po przyśrodkowej stronie ramion.
Podobny problem może dotyczyć ud. Operacja plastyczna jest niekiedy jedynym sposobem na jędrne i smukłe uda u osób, które mają tendencję do gromadzenia się tkanki tłuszczowej właśnie w tym miejscu.
Możliwe jest również wykonanie plastyki obwisłych pośladków. Celem zabiegu jest przywrócenie estetycznego kształtu tej partii ciała poprzez wycięcie nadmiaru skóry bądź wypełnienie pośladków za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, pobranej w procesie liposukcji. Cięcie można wykonać w kilku miejscach, jednak najczęściej jest to fałd pośladkowy.
Wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej wykonywane są w taki sposób, żeby blizny pooperacyjne były jak najmniej widoczne. Pierwsze pozytywne zmiany widoczne są zaraz po operacji, jednak na ostateczny efekt trzeba poczekać nawet do kilkunastu miesięcy. W sytuacjach skrajnych wymagane są czasem dodatkowe operacje korekcyjne.