Bezsenność jest to jedna z najczęstszych dolegliwości psychicznych. W Polsce na bezsenność cierpi co czwarta osoba. Może pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak dotyczy kobiet i starszych osób.
Co to jest bezsenność?
Jest to odczucie zbyt krótkiego lub niedającego wypoczynku snu.
Nie są to tylko kłopoty z zasypianiem. Do tej grupy zaburzeń zalicza się też sen przerywany, wczesne budzenie się lub złą jakość snu.
Bezsenność powoduje upośledzone funkcjonowanie w ciągu dnia w postaci zmęczenia, gorszej sprawności fizycznej i psychicznej, obniżony nastrój, gorszą wydajność w pracy, zwiększone ryzyko spowodowania wypadku. Długotrwała, nieleczona bezsenność może doprowadzić do spadku odporności, rozwoju wielu chorób i zaburzeń psychicznych (między innymi depresji i zaburzeń lękowych).
Istnieją pewne zasady poprawiające sen:
Wiele osób bagatelizuje problemy ze snem. Inni próbują leków ziołowych. Jeśli problemy ze snem trwają dłużej niż 2 tygodnie należy skonsultować się z lekarzem.
Leczenie zburzeń snu uwarunkowane jest czasem jej trwania i występowaniem dodatkowych objawów. Jeśli jest do bezsenność krótkotrwała spowodowana np. stresem można rozpocząć leczenie od stosowania w/w zasad lub psychoterapii, następnie stosuje się leki nasenne przywracające prawidłowy rytm snu. W następnej kolejności można zastosować leki przeciwdepresyjne z komponentą nasenną.
W przypadku uporczywych zaburzeń snu można zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego. Przydatne informacje dla osób cierpiących na bezsenność można uzyskać na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem www.sen.org.pl
Opracowanie: lek. med. Urszula Marciniak