Korekcja nosa

Penelope Cruz, Adrien Brody, Owen Wilson. Ich znakiem rozpoznawczym zdecydowanie są oryginalne rysy twarzy i… nos. Jego nietypowy kształt może jednak być dla niektórych utrapieniem – i nie chodzi tu tylko o walory estetyczne. Prawdziwym wybawieniem w takiej sytuacji jest rynoseptoplastyka należąca do najpopularniejszych operacji plastycznych wykonywanych na całym świecie. Dr hab. n. med. Piotr Trojanowski, specjalista otolaryngologii z prywatnego szpitala Żagiel Med w Lublinie opowiada o motywach pacjentów poddających się  takim zabiegom, przebiegu samej operacji, rekonwalescencji oraz o tym, na ile nasze oczekiwania na temat przyszłego idealnego nosa są zbieżne z rzeczywistością.

nos

Dlaczego decydujemy się na operację?

W większości przypadków mamy do czynienia z zabiegami estetycznymi. Niwelują one liczne defekty, takie jak garb nosa, skrzywienie jego grzbietu, deformacja wierzchołka, zmiany pourazowe i wiele innych. Chirurg może zmienić m.in. długość nosa, jego szerokość położenie czy kształt czubka. Takie operacje mają na celu przede wszystkim poprawę wyglądu pacjenta co wpływa równie mocno na jego samopoczucie jak i komfort psychiczny. Niekiedy jednak deformacja nosa wiąże się ściśle ze zdrowiem. Jak tłumaczy dr Trojanowski, skrzywiona przegroda nosowa, choć nie jest ciężką przypadłością, potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Utrudnia oddychanie, co  powoduje niedotlenienie całego organizmu, a w konsekwencji wpływa na jego kondycję (notoryczne zmęczenie, senność) i funkcjonowanie poszczególnych narządów, np. ucha krtani, wydolności serca i płuc. Prowadzi to do nieustającego kataru, chrapania podczas snu i bezdechów. Utrudnia cieszenie się aktywnością fizyczną i sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych – wymienia. By zacząć oddychać pełną piersią, warto zdecydować się na operację. Przyniesie ona ulgę i poprawi stan fizyczny.

gg

Jak chirurg pracuje nad nosem?

Plastykę nosa uważa się za jeden z najtrudniejszych zabiegów ze względu na  jego złożoną budowę anatomiczną, a także jego kluczową rolę dla kształtu twarzy. Nawet milimetrowa zmiana będzie zauważalna, a nos położony w centrum twarzy najbardziej zwraca przecież uwagę innych.

Doktor Trojanowski przybliża metody operacyjne: istnieją dwa sposoby: „otwarty” i „zamknięty”.  Metodę „otwartą” wybiera się najczęściej, gdy zmianie ma ulec kształt całego nosa. Wiąże się ona z cięciem w kształcie litery V na słupku nosa, które praktycznie nie pozostawia widocznej blizny. Z kolei metoda „zamknięta” wystarcza, gdy operowany jest jedynie grzbiet nosa. W tym przypadku wykonuje się nacięcia wewnątrz nosa. Jak podkreśla doktor Trojanowski, decyzję dotyczącą metody operacji zawsze podejmuje chirurg podczas konsultacji pacjenta.

Lekarz wykonujący zabieg:

  

dr hab. n. med. Piotr Trojanowski

zobacz profil

 

Zobacz więcej artykułów